MTGEZW-00-0000-0B00G035H
- Manufacturer:
- Cree LED
- Part Number:
- MTGEZW-00-0000-0B00G035H
- Category:
- White LED Lighting
- Description:
- LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD
- Manufacturer :
- Cree LED
- Category :
- White LED Lighting
- CCT (K) :
- 3500K 2-Step MacAdam Ellipse
- Color :
- White, Warm
- CRI (Color Rendering Index) :
- 77
- Current - Max :
- 4A
- Current - Test :
- 1.1A
- Flux @ 25°C, Current - Test :
- Flux @ 85°C, Current - Test :
- 540lm (520lm ~ 560lm)
- Height - Seated (Max) :
- 0.201" (5.10mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 82 lm/W
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 3535 (9090 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 0.350" L x 0.350" W (8.90mm x 8.90mm)
- Supplier Device Package :
- SMD
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 6V