XD16AWT-H0-0000-00000UG2E
- Manufacturer:
- Cree LED
- Part Number:
- XD16AWT-H0-0000-00000UG2E
- Category:
- White LED Lighting
- Description:
- XLAMP XD16 WHITE LIGHT EMITTING
- Manufacturer :
- Cree LED
- Category :
- White LED Lighting
- CCT (K) :
- 5700K 5-Step MacAdam Ellipse
- Color :
- White, Cool
- CRI (Color Rendering Index) :
- 90
- Current - Max :
- 2A
- Current - Test :
- 350mA
- Flux @ 25°C, Current - Test :
- Flux @ 85°C, Current - Test :
- 135lm (130lm ~ 139lm)
- Height - Seated (Max) :
- 0.035" (0.88mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 141 lm/W
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 0606 (1616 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
- Supplier Device Package :
- 0606
- Viewing Angle :
- 135°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2.73V