CMU7521E
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
CMU7521E
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 7.5K OHM 2W CARBON LINEAR
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Actuator Diameter :
0.250" (6.35mm)
Actuator Length :
0.875" (22.23mm)
Actuator Type :
Round
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
7.5k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
312°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±10%