CLU7531E
- Manufacturer:
- Ohmite
- Part Number:
- CLU7531E
- Category:
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Description:
- POT 75K OHM 2W CARBON LINEAR
- Manufacturer :
- Ohmite
- Category :
- Actuator Diameter :
- 0.125" (3.18mm)
- Actuator Length :
- 0.625" (15.88mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- 1/4-32
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 2W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance (Ohms) :
- 75k
- Resistive Material :
- Carbon
- Rotation :
- 312°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±10%