3361S-1-100G
- Manufacturer:
- Bourns, Inc.
- Part Number:
- 3361S-1-100G
- Category:
- Trimmer Potentiometers
- Description:
- TRIMMER 10 OHM 0.5W GW SIDE ADJ
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 Ohms
- Resistive Material :
- Cermet
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.264" x 0.290" Face (6.71mm x 7.37mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Termination Style :
- Gull Wing
- Tolerance :
- ±10%