RED40-110S05W
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
RED40-110S05W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 40W
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
8A
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
5V