FED30-48S1P5W
- Manufacturer:
- P-Duke Technology
- Part Number:
- FED30-48S1P5W
- Category:
- DC DC Converters
- Description:
- DC DC CONVERTER 1.5V 13W
- Manufacturer :
- P-Duke Technology
- Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CE, cURus
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 8.5A
- Efficiency :
- 80%
- Features :
- Adjustable Output, Remote On/Off
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- 6-DIP Module
- Power (Watts) :
- 13 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 75V
- Voltage - Input (Min) :
- 18V
- Voltage - Isolation :
- 1.6 kV
- Voltage - Output 1 :
- 1.5V