PDH03-48S12W
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
PDH03-48S12W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 3W
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
250mA
Efficiency :
83%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
14-DIP Module, 7 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
12V