RDL03-48S3P3W
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
RDL03-48S3P3W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2.3W
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
700mA
Efficiency :
75%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
12-SIP Module, 10 Leads
Power (Watts) :
2.3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.86" L x 0.38" W x 0.44" H (21.8mm x 9.6mm x 11.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V