HAE200-24S05W
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
HAE200-24S05W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 180W
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
36A
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C (With Derating)
Package / Case :
Half Brick
Power (Watts) :
180 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Half Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
5V