EUR01-24S24
- Manufacturer:
- P-Duke Technology
- Part Number:
- EUR01-24S24
- Category:
- DC DC Converters
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 1W
- Manufacturer :
- P-Duke Technology
- Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 42mA
- Efficiency :
- 79%
- Features :
- Adjustable Output
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- 4-SIP Module
- Power (Watts) :
- 1 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 26.4V
- Voltage - Input (Min) :
- 21.6V
- Voltage - Isolation :
- 1.6 kV
- Voltage - Output 1 :
- 24V