FED40-24S15W
- Part Number:
- FED40-24S15W
- Description:
- DC DC CONVERTER 15V 40W
- Current - Output (Max) :
- 2.666A
- Efficiency :
- 92%
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 40 W
- Size / Dimension :
- 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
- Voltage - Input (Max) :
- 36V
- Voltage - Input (Min) :
- 9V
- Voltage - Isolation :
- 1.6 kV
- Voltage - Output 1 :
- 15V