PSR02-05S2P5
- Manufacturer:
- P-Duke Technology
- Part Number:
- PSR02-05S2P5
- Category:
- DC DC Converters
- Description:
- DC DC CONVERTER 2.5V 5W
- Manufacturer :
- P-Duke Technology
- Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 2A
- Efficiency :
- 95%
- Features :
- Adjustable Output, Remote On/Off
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C (With Derating)
- Package / Case :
- 3-SIP Module
- Power (Watts) :
- 5 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.55" L x 0.30" W x 0.40" H (14.0mm x 7.5mm x 10.1mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Non-Isolated PoL Module
- Voltage - Input (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Input (Min) :
- 3.8V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 2.5V