PTMA401120A3AZ
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
PTMA401120A3AZ
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
1A
Efficiency :
82%
Features :
OCP, OVP, UVLO
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-SMD Module
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
1.10" L x 0.96" W x 0.36" H (27.9mm x 24.4mm x 9.1mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V