MPP06-24D12A
Part Number:
MPP06-24D12A
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
Current - Output (Max) :
250mA, 250mA
Efficiency :
88.5%
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
24-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
6 W
Size / Dimension :
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
5 kV
Voltage - Output 1 :
12V