MPS02-12S12
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
MPS02-12S12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
167mA
Efficiency :
82%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
16-SMD Module, 7 Leads
Power (Watts) :
2 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.96" L x 0.57" W x 0.41" H (24.3mm x 14.4mm x 10.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
5 kV
Voltage - Output 1 :
12V