MPM20-24D05W
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
MPM20-24D05W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 20W
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, FCC
Control Features :
Current - Output (Max) :
2A, 2A
Efficiency :
86%
Features :
Adjustable Output
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
20 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
5 kV
Voltage - Output 1 :
5V