MPP03-05D12B
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
MPP03-05D12B
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, FCC
Control Features :
Current - Output (Max) :
125mA, 125mA
Efficiency :
86%
Features :
Adjustable Output
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
24-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
9V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
5 kV
Voltage - Output 1 :
12V