MPP06-48D12B
- Part Number:
- MPP06-48D12B
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-12V 6W
- Current - Output (Max) :
- 250mA, 250mA
- Efficiency :
- 88%
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (With Derating)
- Package / Case :
- 24-DIP Module, 6 Leads
- Power (Watts) :
- 6 W
- Size / Dimension :
- 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
- Voltage - Input (Max) :
- 75V
- Voltage - Input (Min) :
- 36V
- Voltage - Isolation :
- 5 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V