MPP06-12S3P3A
- Part Number:
- MPP06-12S3P3A
- Description:
- DC DC CONVERTER 3.3V 5.9W
- Current - Output (Max) :
- 1.8A
- Efficiency :
- 83.5%
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (With Derating)
- Package / Case :
- 24-DIP Module, 5 Leads
- Power (Watts) :
- 5.9 W
- Size / Dimension :
- 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
- Voltage - Input (Max) :
- 18V
- Voltage - Input (Min) :
- 9V
- Voltage - Isolation :
- 5 kV
- Voltage - Output 1 :
- 3.3V