THN 10-4812WIR
- Manufacturer:
- TRACO Power
- Part Number:
- THN 10-4812WIR
- Category:
- DC DC Converters
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 10W
- In Stock:
- 38
- Manufacturer :
- TRACO Power
- Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Railway
- Approval Agency :
- CB, cURus
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 830mA
- Efficiency :
- 89%
- Features :
- Adjustable Output, Remote On/Off
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- 6-DIP Module
- Power (Watts) :
- 10 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 75V
- Voltage - Input (Min) :
- 18V
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V