TEL 10-2411WI
Manufacturer:
TRACO Power
Part Number:
TEL 10-2411WI
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5.1V 10W
In Stock:
75
Manufacturer :
TRACO Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
83%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Package / Case :
16-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.94" L x 0.54" W x 0.31" H (23.8mm x 13.7mm x 8.0mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5.1V