TSR 0.6-48120WI
- Manufacturer:
- TRACO Power
- Part Number:
- TSR 0.6-48120WI
- Category:
- DC DC Converters
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 3SIP
- In Stock:
- 57
- Manufacturer :
- TRACO Power
- Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 600mA
- Efficiency :
- 93%
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- 3-SIP Module
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.47" L x 0.34" W x 0.53" H (12.0mm x 8.6mm x 13.4mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Non-Isolated PoL Module
- Voltage - Input (Max) :
- 72V
- Voltage - Input (Min) :
- 17V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V