TSR 1.5-24120E
- Manufacturer:
- TRACO Power
- Part Number:
- TSR 1.5-24120E
- Category:
- DC DC Converters
- Description:
- 1.5 AMP POL CONVERTER, INDUSTRIA
- In Stock:
- 53
- Manufacturer :
- TRACO Power
- Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 1A
- Efficiency :
- 97%
- Features :
- Adjustable Output
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 3-SIP Module
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.39" L x 0.25" W x 0.59" H (10.0mm x 6.5mm x 14.9mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- 3-SIP Module
- Type :
- Non-Isolated PoL Module
- Voltage - Input (Max) :
- 36V
- Voltage - Input (Min) :
- 15V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V