TEP 100-7212UIR
- Part Number:
- TEP 100-7212UIR
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 100W
- In Stock:
- 9
- Applications :
- ITE (Commercial), Railway
- Approval Agency :
- CB, cURus
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 8.35A
- Efficiency :
- 88%
- Features :
- Adjustable Output, Remote On/Off
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Quarter Brick
- Power (Watts) :
- 100 W
- Size / Dimension :
- 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Quarter Brick
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 160V
- Voltage - Input (Min) :
- 14V
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V