TEN 30-4822WIN
- Manufacturer:
- TRACO Power
- Part Number:
- TEN 30-4822WIN
- Category:
- DC DC Converters
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-12V 30W
- In Stock:
- 61
- Manufacturer :
- TRACO Power
- Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 1.25A, 1.25A
- Efficiency :
- 88%
- Features :
- Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 75°C (With Derating)
- Package / Case :
- 7-DIP Module, 6 Leads
- Power (Watts) :
- 30 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Module
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 75V
- Voltage - Input (Min) :
- 18V
- Voltage - Isolation :
- 1.5 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V