TEN 40-2413WIE
Manufacturer:
TRACO Power
Part Number:
TEN 40-2413WIE
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 15V 40W
In Stock:
60
Manufacturer :
TRACO Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
2.666A
Efficiency :
93%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
15V