THN 15-4811WI
Manufacturer:
TRACO Power
Part Number:
THN 15-4811WI
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 15W
In Stock:
64
Manufacturer :
TRACO Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
87%
Features :
Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
5V