LMZ12003EXTTZ/NOPB
- Manufacturer:
- Texas Instruments
- Part Number:
- LMZ12003EXTTZ/NOPB
- Category:
- DC DC Converters
- Description:
- DC DC CONVERTER 0.8-6V
- In Stock:
- 230
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Enable, Active High
- Current - Output (Max) :
- 3A
- Efficiency :
- 92%
- Features :
- UVLO
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- TO-PMOD-7, Power Module
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- TO-PMOD-7
- Type :
- Non-Isolated PoL Module
- Voltage - Input (Max) :
- 20V
- Voltage - Input (Min) :
- 4.5V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 0.8 ~ 6V