THN 30-7222WIR
Manufacturer:
TRACO Power
Part Number:
THN 30-7222WIR
Category:
DC DC Converters
Description:
51 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY
In Stock:
29
Manufacturer :
TRACO Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CB, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
1.25A, 1.25A
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
30 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V