SWF240P-36-R-T
Manufacturer:
Sanken Electric Co., Ltd.
Part Number:
SWF240P-36-R-T
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 240W
Manufacturer :
Sanken Electric Co., Ltd.
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
6.7 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
92%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
240W
Product Status :
Not For New Designs
Size / Dimension :
7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
36V