MSD65US09B
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
MSD65US09B
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 9V 65W
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, FCC
Current - Output 1 :
7.23 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
65W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.30" L x 2.20" W x 1.20" H (109.2mm x 55.9mm x 30.5mm)
Standard Number :
60601-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
9V