MAF150US12B
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
MAF150US12B
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, FCC
Current - Output 1 :
8.34 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
100W (150W Forced Air)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.00" L x 2.00" W x 1.16" H (101.6mm x 50.8mm x 29.5mm)
Standard Number :
60601-1; 60950-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
12V