MAD30US05B
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
MAD30US05B
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 30W
In Stock:
5
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, FCC
Current - Output 1 :
6 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
87%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
30W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.34" L x 1.36" W x 0.77" H (84.8mm x 34.5mm x 19.6mm)
Standard Number :
60601-1; 60950-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
5V