PM500-12B
- Manufacturer:
- FSP Technology
- Part Number:
- PM500-12B
- Category:
- AC DC Converters
- Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 350W
- In Stock:
- 24
- Manufacturer :
- FSP Technology
- Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CE, cURus, TUV, UL
- Current - Output 1 :
- 37.5 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 90%
- Features :
- Adjustable Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 350W (450W Forced Air)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 7.00" L x 4.00" W x 1.56" H (177.8mm x 101.6mm x 39.6mm)
- Standard Number :
- 60601-1; 62368-1
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V