VPS600-1024
Manufacturer:
EOS Power
Part Number:
VPS600-1024
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 600W
In Stock:
23
Manufacturer :
EOS Power
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Current - Output 1 :
25 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
93%
Features :
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
600W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
24V