LFWLT450-1005-I
Manufacturer:
EOS Power
Part Number:
LFWLT450-1005-I
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 30V 300W
In Stock:
13
Manufacturer :
EOS Power
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cUL, Nemko, UL
Current - Output 1 :
10 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
300W (450W Forced Air)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.87" L x 4.00" W x 1.66" H (200.0mm x 101.6mm x 42.2mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Voltage - Output 1 :
30V