LFMWLP120-1301
Manufacturer:
EOS Power
Part Number:
LFMWLP120-1301
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 100W
In Stock:
49
Manufacturer :
EOS Power
Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Current - Output 1 :
8.33 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
100W (120W Forced Air)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
12V