FSP550-20FM
- Part Number:
- FSP550-20FM
- Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 550W
- In Stock:
- 203
- Approval Agency :
- CCC, CE, cULus, GS
- Current - Output 1 :
- 45.8 A
- Efficiency :
- 80%
- Features :
- PMBus™, Universal Input
- Mounting Type :
- Rack Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 55°C
- Power (Watts) :
- 550W
- Size / Dimension :
- 7.28" L x 2.89" W x 1.53" H (184.9mm x 73.4mm x 38.9mm)
- Type :
- Front End
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V