LFWLT200-1300
Manufacturer:
EOS Power
Part Number:
LFWLT200-1300
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 83W
In Stock:
27
Manufacturer :
EOS Power
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, NEMKO, UL
Current - Output 1 :
16.67 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
86%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
83W (130W Forced Air)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Voltage - Output 1 :
5V