FSP150-P24-A12
- Manufacturer:
- FSP Technology
- Part Number:
- FSP150-P24-A12
- Category:
- AC DC Converters
- Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 100W
- In Stock:
- 147
- Manufacturer :
- FSP Technology
- Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CE, cCSAus, CSA, FCC, UL, VCCI
- Current - Output 1 :
- 8.35 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 91%
- Features :
- PFC, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 100W (150W Forced Air)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
- Standard Number :
- 60950-1; 62368-1
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 500 V
- Voltage - Output 1 :
- 12V