FSP065-P24-A24
Manufacturer:
FSP Technology
Part Number:
FSP065-P24-A24
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 65W
In Stock:
345
Manufacturer :
FSP Technology
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cCSAus, FCC, UL, VCCI
Current - Output 1 :
2.7 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
90%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
65W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.00" L x 2.00" W x 0.98" H (101.6mm x 50.8mm x 25.0mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
500 V
Voltage - Output 1 :
24V