FSP2000-20FM
- Manufacturer:
- FSP Technology
- Part Number:
- FSP2000-20FM
- Category:
- AC DC Converters
- Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 2000W
- In Stock:
- 61
- Manufacturer :
- FSP Technology
- Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CCC, CE, cURus, TUV
- Current - Output 1 :
- 163.6 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 80%
- Features :
- PMBus™, Universal Input
- Mounting Type :
- Rack Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 55°C
- Power (Watts) :
- 2000W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 7.28" L x 2.89" W x 1.53" H (184.9mm x 73.4mm x 38.9mm)
- Standard Number :
- 60950-1; 62368-1
- Type :
- Front End
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V