SWI10B-12-NB-ST
- Manufacturer:
- CUI Inc.
- Part Number:
- SWI10B-12-NB-ST
- Category:
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Description:
- AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
- Manufacturer :
- CUI Inc.
- Category :
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- cULus, FCC
- Cord Length :
- 59" (1.50m)
- Current - Output (Max) :
- 1A
- Efficiency :
- Level VI
- Features :
- Form :
- Wall Mount (Class II)
- Input Connector :
- NEMA 1-15P
- Input Type :
- Fixed Blade
- No Load Power Consumption :
- 75mW
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 40°C
- Output Connector :
- Stripped, Tinned Wire Leads
- Polarization :
- Power (Watts) :
- 12 W
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Size / Dimension :
- 2.48" L x 1.65" W x 0.89" H (63.1mm x 42.0mm x 22.5mm)
- Standard Number :
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output :
- 12V