ETS060175SUDC-P5P-KH
- Manufacturer:
- CUI Inc.
- Part Number:
- ETS060175SUDC-P5P-KH
- Category:
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Description:
- AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 11W
- Manufacturer :
- CUI Inc.
- Category :
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CE
- Cord Length :
- 72" (1.83m)
- Current - Output (Max) :
- 1.75A
- Efficiency :
- Level IV
- Features :
- Form :
- Desktop (Class I)
- Input Connector :
- IEC 320-C6
- Input Type :
- Cord
- No Load Power Consumption :
- 500mW (Max)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 40°C
- Output Connector :
- Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- Polarization :
- Positive Center
- Power (Watts) :
- 11 W
- Product Status :
- Obsolete
- Region Utilized :
- North America
- Size / Dimension :
- 4.23" L x 2.20" W x 1.33" H (107.5mm x 56.0mm x 33.7mm)
- Standard Number :
- Voltage - Input :
- 90 ~ 255 VAC
- Voltage - Output :
- 6V