EPS090166UH-P5P-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
EPS090166UH-P5P-SZ
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Cord Length :
39.4" (1.00m)
Current - Output (Max) :
1.66A
Efficiency :
Level IV
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
300mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.83" L x 1.38" W x 1.87" H (72.0mm x 35.0mm x 47.6mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
9V