DPS120085UPS-P12/RN
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
DPS120085UPS-P12/RN
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Cord Length :
72" (1.83m)
Current - Output (Max) :
850mA
Efficiency :
60%
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
10°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Negative Center
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V