SDI250-48-U2-P219
- Manufacturer:
- CUI Inc.
- Part Number:
- SDI250-48-U2-P219
- Category:
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Description:
- AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 250W
- Manufacturer :
- CUI Inc.
- Category :
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
- Cord Length :
- 47.2" (1.20m)
- Current - Output (Max) :
- 5.2A
- Efficiency :
- Level VI
- Features :
- Form :
- Desktop (Class I)
- Input Connector :
- IEC 320-C14
- Input Type :
- Cord (Sold Separately)
- No Load Power Consumption :
- 210mW (Max)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 40°C
- Output Connector :
- Rectangular, 6 Position
- Polarization :
- Power (Watts) :
- 250 W
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- Europe
- Size / Dimension :
- 8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.5mm)
- Standard Number :
- C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output :
- 48V