SDI250-48-UC-P219
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
SDI250-48-UC-P219
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 250W
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Cord Length :
47.2" (1.20m)
Current - Output (Max) :
5.2A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Rectangular, 6 Position
Polarization :
Power (Watts) :
250 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.5mm)
Standard Number :
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
48V