SMI36-12-E-P10
- Manufacturer:
- CUI Inc.
- Part Number:
- SMI36-12-E-P10
- Category:
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Description:
- AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
- Manufacturer :
- CUI Inc.
- Category :
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB Scheme, CCC, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
- Cord Length :
- 59" (1.50m)
- Current - Output (Max) :
- 3A
- Efficiency :
- Level VI, CoC Tier 2
- Features :
- Form :
- Wall Mount (Class II)
- Input Connector :
- Multi-Blade (Included)
- Input Type :
- Multi-Blade (Included)
- No Load Power Consumption :
- 100mW (Max)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 40°C
- Output Connector :
- Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- Polarization :
- Positive Center
- Power (Watts) :
- 36 W
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- Europe
- Size / Dimension :
- 3.09" L x 1.39" W x 2.60" H (78.5mm x 35.3mm x 66.0mm)
- Standard Number :
- C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output :
- 12V